A kollagént szervezetünk természetes módon állítja elő, ám termelődése 25 éves korunk után lelassul, aminek hatására fokozatosan kezdenek kialakulni a ráncok és egyre nagyobb figyelmet kell szentelnünk izületeink, izmaink, csontjaink egészségére is. Hogy 25 éves korunk után is megőrizzük optimális kollagénszintünket, nem árt tudnunk, hogy miben van kollagén, milyen ételeket érdemes fogyasztanunk a fent említett területek szépségéért, épségéért.
Az alábbiakban összeállítottunk egy listát, mely támpontul szolgálhat a kollagéndús étkezésekhez.
Cikkünkből megtudhatod, mi tartalmaz kollagént és melyek azok az élelmiszerek, amik elősegítik a szervezet természetes kollagéntermelését.
Miben van kollagén?
Húsok
A kollagént elsősorban húsokból tudjuk pótolni. A húsok esetében nem csak azt fontos tudni, hogy miben van kollagén, hanem, hogy az adott húsfajta hányas típusú kollagént tartalmaz.
Érdekességként szolgálhat, hogy az adott húsok elkészítési módjától is függ az étel kollagén tartalma. Például a sokáig főzött csontlevesben a kocsonyás állag elérésekor több kollagén van, mint a kevesebb ideig főtt húslevesben.
- Zselatin: Az egyik legjobb kollagén forrás az állatok kötőszövetéből kivont zselatin. Fehérjetartalma 98-99%, emellett glicint, hidroxiprolint, arginit, alanint és glutaminsavat is tartalmaz. A zselatin önmagában fogyasztva energiaveszteséget okoz, ez azt jelenti, hogy szervezetünknek több energia feldolgozni, mint amennyi hasznosul. Így nagy mennyiségben való fogyasztása káros is lehet. Leggyakrabban fagylaltokban, szószokban, joghurtokban, lekvárokban alkalmazzák. A boltokban megvásárolható étkezési zselatin krémekhez, aszpikokhoz használható, ezekben fogyasztható.
- Húsleves: Mikor húslevest készítünk, ne csak csirkemell filét használjunk, hanem a csontokat is főzzük bele, így nem csak az íze lesz sokkal markánsabb, de a csontokból kifő egy nagyobb adag kollagén. A szív, zuza vagy a csirkenyak szintén nyugodtan belekerülhet a levesbe. A csirkehús a II-es típusú kollagén forrása, ez leginkább az ízületek és a porcok egészségére hat.
- Marhahús: A szarvasmarha porcaiból, csontjaiból és irhájából kivont I. és III.-as típusú fehérjék alkotják a haj, a köröm, a bőr, az izmok, az inak, a csontok fő részeit. A marhakollagén a legkomplexebb forrás, ez hasonlít legjobban az emberi testben található kollagénhez.
- Halfélék: A halban található az I-es típusú kollagén. Az emberi szervezetben ez a fajta a csontokban, a bőrben, a szalagokban és az inakban található meg. A hajat és a körmöt is erősíti, a bőr hidratáltságáért és rugalmasságáért is felelős így a ráncok kialakulását lassítja.
- Kagyló: Számos kozmetikai termék összetevője a kagylóban található kollagén. Nem csak a szépészetben használható, hanem porckopásra, sportsérülésre, elhízás esetén a megterhelt izület regenerációjára is remek hatással van.
A húsokat gorcső alá véve láttuk, hogy miben van kollagén, nézzük a gyümölcsök, zöldségek közül melyeket érdemes választani!
Bár vegán,- vagyis olyan kollagén, ami nem állati eredetű,- nem létezik, de vannak gyümölcsök, zöldségek, amik a fehérje szintézisét elősegítik. Ezek tehát nem tartalmazzák a kollagént, mint a húsok, de növelik a testünk saját kollagén termelését.
Gyümölcsök és zöldségek
- Bogyósgyümölcsök: a bogyósgyümölcsök, mint például az eper, a bodza, a fekete és piros ribizli, a szeder, a fekete áfonya nagyon gazdag C-vitamin forrás. Mivel a kollagén felszívódásához elengedhetetlen a C-vitamin megléte, így a magas C-vitamin tartalmú ételek nagyban hozzájárulnak a szervezet kollagén termeléséhez.
- Eper: a már említett epret érdemes külön kiemelni, hiszen nem csak a C-vitamin tartalma magas, hanem alacsony a glikémiás indexe is, ami miatt rendkívül értékes diétás gyümölccsé teszi. Az eper emellett antioxidánsban gazdag, így a koleszterinszintre is jótékony hatással van.
- Bab: magas a fehérjetartalma, ami tartalmazza azokat az aminosavakat, amik a kollagén termeléséhez szükségesek. A bab gazdag réztartalma szintén hozzájárul a kollagéntermelés folyamatához. Mivel tartalmaz magnéziumot, cinket és kalciumot is, ezek együttes hatásával jótékonyan hat a kialakuló csontritkulásra. Magas a rosttartalma és kevés a kalóriatartalma, így hamar laktat, diétázók is beépíthetik étrendjükbe. Vegán étkezés esetén kiemelten ajánlott fogyasztása.
- Fokhagyma: magas kéntartalma miatt rendkívül hatásosan járul hozzá szervezetünk kollagéntermeléséhez. Segíti a károsodott bőrrostok helyreállítását,illetve a kollagén molekulák előállítását. A felhasználása sokrétű: krémlevesként, szószokban, öntetekben, ételek ízesítéseként fogyasztható.
- Citrusfélék: A lime, citrom, grapefruit, narancs magas rost, és antioxidáns tartalmú gyümölcsök. Emellett nagyon magas C-vitamin tartalommal rendelkeznek, ami elengedhetetlen a szervezet kollagéntermeléséhez.
- Uborka: magas víz-, és alacsony kalóriatartalmú zöldség, ezért akár diéta alatt is fogyaszthatjuk. Található benne kálium, mangán, magnézium, és a kollagén szintéziséhez elengedhetetlen C-vitamin is.
- Paradicsom: A paradicsom nem csak magas C-vitamin tartalmmal bír, hanem likopint is tartalmaz. A likopin felelős a paradicsom piros színéért, ráadásul igen erős antioxidáns, ami a bőr öregedését is lelassítja.
- Paprika: A piros és a zöldpaprika egyaránt jelentős egészségmegőrző hatással bír. A zöldpaprika kiváló C-vitamin forrás. 100 grammban körülbelül 140 milligramm C-vitamint tartalmaz, ami majdnem háromszorosa a narancs C-vitamin tartalmának. Emellett magas víztartalma hozzájárul a hidratáláshoz is.
- Chilipaprika: A piros és zöldpaprikához hasonlóan jelentős mennyiségű C-vitamin található benne, emellett pedig remek kálium-, valamint A-vitamin forrás. A benne lévő kapszaicin miatt viszont túlzott mennyiségben fogyasztva hashajtó hatású, gyomor-és bélfájdalmakat okozhat.
- Zöld levelű zöldségek: A zöld levelű zöldségek, mint például a spenót, a sóska, a saláta, a kelkáposzta, szintén remek C-vitamin források, melyek többek között segítik az I.típusú kollagén előállítását is.
- Vadkörte: A vadkörtének nem csak rost-, antioxidáns-, és vitamintartalma jelentős, hanem aminosav-forrásként is kiemelkedő gyümölcs. Így szintén hozzájárul testünk egészséges működéséshez.
- Nektarin: Szintén a magas C-vitamin tartalma miatt helyt érdemel listánkon. Nem csak a szerveztünk általános immunitásának fokozását, hanem a kollagéntermelést is támogathatja.
- Zöld és fekete olívabogyó: Az olivabogyóban található A-vitamin szintén hozzájárul a kollagénszintézeshez. Emellett gyulladáscsökkentő antioxidánsokat, vasat és E-vitamint is tartalmaz.
- Savanyított káposzta: A savanyú káposzta kiemelten fontos C-vitamin forrás. 100 g körülbelül 14,7 mg C-vitamint tartalmaz. Magas rosttartalma miatt a beleknek is nagyon jót tesz, erősíti a bélflórát, segít megszabadulni a káros baktériumoktól.
Gyógynövények
A népi hagyomány szerint léteznek olyan gyógynövények, amik szintén támogatják kollagénszintézist, a szervezet természetes kollagéntermelését.
Ilyen gyógynövények többek között az alábbiak is.
- Ginseng: A ginseng egy rendkívül sokrétű gyógynövény. Nem csak energetizál, elűzi a fáradtságot, segít a stresszes időszakok átvészelését, hanem gyulladáscsökkentő és antioxidáns. Gyulladáscsökkentő tulajdonsága segíti a bőr regenerálódását is. A ginseng fogyasztásáról fontos tudni, hogy szoptatós anyák, várandósok, 14 év alatti gyermekek, szívbetegek, magas vérnyomásban szenvedők, asztmások számára kerülendő.
- Aloe vera: Az aloe vera húsos levelű, kaktuszhoz hasonló, de a spárgavirágúak rendjébe tartozó növény. Lándzsaszerű leveleiben gélt termel, ami több mint 220 hatóanyagot tartalmaz, többek között felgyorsítja a sebgyógyulást, megnyugtatja a száraz bőrt, segít a reumatikus eredetű betegségekben. Nem csak a kozmetikában, de a gyógyászatban is használják, akár 93%-kal fokozhatja a kollagén termelődését.
- Galagonya: A galafonya a rózsafélék családjába tartozó tüskés bokor. Gyógyításban a bogyóit, virágait és leveleit is felhasználják. Jótékony hatással van a szívműködésre, emellett egyéb egészségügyi előnye is van. Ilyen például a porckárosodásra vagy ízületi gyulladásra való jótékony hatása.
Antioxidánsban, és olyan növényi pigmentekben gazdag, amik a kollagén ermelést serkentik. - Körömvirág: A dísznövényként is ismert körömvirág egyike a leggyakrabban használt fűszer- és gyógynövényeknek. Nem csak antibakteriális hatású, de gyógyítja a fertőzéseket, a sérült bőrfelületet mindezek mellett hidratálja a bőrt.
A változatos és kiegyensúlyozott étrend tudatos kialakításához elengedhetetlen tudni, hogy miben van kollagén, és éppen olyan fontos, hogy ismerjük azokat a zöldségeket, gyümölcsöket, gyógynövényeket, amik segítenek testünknek előállítani ezt a szervezetünk számára nélkülözhetetlen fehérjét.
Ha úgy érzed, hogy nem tudsz kellő figyelmet szánni a fenti ételek megfelelő mennyiségű és minőségű bevitelére, vagy egy kis plusz löketre lenne szükséged hajad, bőröd, ízületeid, porcaid egészségének biztosításához vagy helyreállításához, kollagén kapszula segítségével tovább támogathatod szervezeted kollagénszintjét.