A különböző B-vitaminok hatása és így, ahogyan azt majd látni fogjuk, hiányállapota is, más-más területen mutatkozik meg.
Az immunrendszer energiatermelő anyagcsere-folyamataiért a B1, B2, B3, B5 B6, B12 vitaminok felelnek. Az idegrendszer épségéért a B2, B3, B12, míg a bőr egészségéért a B2, B3 vitaminok. A B2, B3, B5, B6, B12 vitamin pedig mindezek mellett a fáradtságot is segít elűzni.
A B-vitaminok a változatos, kiegyensúlyozott táplálkozással könnyen pótolhatók, így ritkán alakul ki súlyos hiányállapot, ugyanakkor nagyon fontos szerepük van a szervezet működésében így a B vitamin hiány, ha enyhébb is, de kellemetlen tüneteket okoz. A B vitamin hiány tünetei nagyon változatosak lehetnek, mivel pedig a B-vitaminok működése szorosan összefügg egymással, ezért általában nem egy típus hiánya alakul ki, hanem egyszerre többé.
B1-vitamin hiány
A B1-vitamin, más néven tiamin leginkább egyoldalú táplálkozás miatt okozhat hiányt a szervezetben. Az idegsejtek és az izmok működéséhez elengedhetetlen. Az anyagcsere folyamatokban kiemelt szerepe van, illetve a szénhidrát anyagcseréjét biztosító enzim alkotóeleme. Az alkoholbetegeknek fokozott B1-vitaminra van szükségük, mert az alkohol lebontásához különösen fontos a B1-vitamin. A B1-vitamin hiánya ödémával, szív- és érrendszeri tünetekkel társuló idegpálya károsodást okoz. Illetve az úgynevezett beriberi betegséget.
Jellemző tünetei a hiány betegségnek: reflexzavar, gyengeség, izomgyengeség, étvágytalanság, hányinger.
B2-vitamin hiány
A riboflavinnak is nevezett B2-vitamint a bélflóra is termeli. A sejtek oxidatív anyagcseréjében játszik szerepet, vagyis a zsírsavak lebontásához, a nyálkahártya épségéhez, a szöveti légzéshez és a szénhidrátok anyagcseréjéhez létfontosságú. B2-vitamin hiány ritkán alakul ki.
Jellemző hiánytünetei: súlyos esetben bőrgyulladás, száj nyálkahártyájának gyulladása, repedezett ajkak, szájzug berepedés.
B3-vitamin hiány
B3-vitamint más néven nikotinsavnak nevezzük. A szervezet képes ugyan előállítani, viszont étkezéssel nehéz pótolni, hiszen a felszívódása rossz hatásfokú. A felszívódását a szájon át használt fogamzásgátlók tovább rontják. A B3-vitamin kinyeri az energiát a zsírokból, szénhidrátokból és fehérjékből.
Jellemző hiánytünetei a pellagra, bőrirritáció, idegrendszeri problémák, hasmenés, mentális problémák.
B5-vitamin hiány
A B5-vitamin, más néven pantoténsav a zsír lebontásában játszik szerepet, csökkenti a stresszt, energiát termel, a férfi-női nemi hormonok előállítását segíti elő. Felfekvés vagy pelenkakiütés esetén érdemes pótolni, hiszen táplálja a hámszövetet. Hiánya nem jellemző, ha mégis előfordulna, úgy a lábujjak zsibbadását vagy hasi görcsöt idéz elő.
B6-vitamin hiány
Hogy a B6 vitamin mire jó? A pyridoxinnak is nevezett B6-vitamin az aminosavak anyagcseréjében és a fehérjék lebontásában játszik szerepet. Ezek mellett a hámszövetek működését és az idegsejteket szabályozza.
Jellemző hiánytünetei: vérszegénység, jellemzően az arcon jelentkező bőrtünetek, bőrgyulladás, fogékonyság a fertőzésekre, súlyos esetben hányás, hasmenés, görcsös rohamok.
Az egyoldalú táplálkozás, például a lisztérzékenység miatti gluténmentes étrend, egyes fogamzásgátlók, antibiotikumot csökkentheti a B6-vitamin felszívódását, így B6-vitamin hiányhoz vezethetnek.
B6-vitamin megtalálható a lazacban, tonhalban, marhamájban. Növények közül pedig a csicseriborsó, banán, gesztenye, póréhagyma, olajos magvak, burgonya, gabonafélék tartalmazzák. A felnőtt napi javasolt bevitel 1,3 mg. 50 év feletti férfiaknak 1,7 mg, nőknek pedig 1,5 mg. Szoptatás, terhesség esetén a szervezet igénye magasabb, akkor akár 1,9-2,0 mg napi bevitel is szükséges lehet.
B7-vitamin
Más néven biotin. A bőr, a haj és körmök egészségében játszik szerepet. A fehérje- és a szénhidrát anyagcserében különböző enzimek alkotórészeként van jelen. Jellemző hiánytüneteit a hajon, körmön lehet észrevenni. Ilyen például a szőrzet kihullása, ajkak gyulladása, ekcéma. Ezeken túl az általános lehangoltság, csökkent libidó, étvágytalanság szintén jelezhetik a vitamin hiányát.
B9-vitamin hiány
A B9-vitamin a folsav. Terhesség esetén pótlása kiemelten fontos, hiszen a magzat gerinc fejlődése B9-vitamin pótlás mellett tud hibátlanul lezajlani.
Jellemző hiánytünetei: nyelvgyulladás, fejlődő szervezetnél fejlődési rendellenességek léphetnek fel, gyomor-bélrendszeri betegségek, aránytalanul nagy vörösvértestek a laboreredményben.
B12-vitamin hiány
A kobalamin a vörösvérsejtek képződésében illetve a nukleinsav-anyagcsere folyamataiban vesz részt. Akkor tud felszívódni, ha a gyomor által termelt intrinsic faktor jelen van.
Jellemző tünetei: gyomor és bélrendszeri bántalmak, idegrendszeri problémák, gyulladt nyálkahártya, sárgás, sápadt bőr, gyengeség és fáradtság, zavart látás, szédülés.
A B12-vitamin illetve a folsav hiányától alakul ki a megaloblastos anaemia, ez nagysejtes vérszegénységet jelent, a kórképben a vörösvérsejtek nagysága és a hemoglobin tartalma nagyobb az átlagosnál.
A B12-vitamin hiánya például vegán étrend esetén is kialakulhat, hiszen főleg állati eredetű ételekben fordul elő, mint például a marha- vagy sertésmáj, hering, tejtermék, tojás. Kialakulhat felszívódási zavar, intrinsicfaktor-hiány, gyomoreltávolítás, bélbetegség, vagy bélférgesség, vagy fokozott igény például szoptatás, terhesség, gyakori alkoholfogyasztás, dohányzás miatt is.
Terápiaként leggyakrabban az izomba adják, de pótolható tabletta formájában is. Megelőzésképpen vegetáriánusok, gyulladásos bélbetegségben illetve gyomorműtétet követően szokták alkalmazni.
A B12-vitamin hatása kapcsán itt olvashat bővebben.
A B vitamin hiány tehát könnyen kezelhető állapot. Vegán, vegetáriánus vagy felszívódási zavar okozta betegség esetén tartott diétás étrend mellett megelőzésképpen érdemes alkalmazni. Emellett kismamaként az első trimeszterben mindenképp ajánlott a folsav szedése.
Borítókép forrása: http://greatgreenwall.org/