Semmi gond sincs azzal, ha újra és újra a kedvenc ételeidhez fordulsz – lényegében ez az oka annak, hogy ezek a kedvenceid. De vajon tudod, hogy pontosan miket tartalmaznak? A kávékrémpor amivel minden reggel iszod a kévéd, a zacskós levesek, amik többé-kevésbe emlékeztetnek a nagymama levesére, vagy a gyorsfagyasztott ételek, amiket csak gyorsan beraksz a mikróba, mert nincs időd főzni, biztosan ártalmatlannak néznek ki, pedig ez nem így van. Az élelmiszergyártóknak és a megtévesztő marketingnek köszönhetően még az egészségesnek hitt ételeink is tele vannak egészségtelen zsírokkal, mesterséges összetevőkkel, és feleslegesen hozzáadott tartósítószerekkel, amik igencsak károsak az egészégre nézve.
Hogy megértsd, milyen összetevőket tartalmaznak az ételeid, és hogy ezek miért károsak, az „Eat This, Not That!” című könyv szerzője összeállította a Föld 100 legegészségtelenebb ételének listáját, helyettesítve az egészséges változatukkal, hogy áldozatok nélkül élvezhesd továbbra is kedvenc ételeid.
-
Kávékrémpor
Egészségtelen összetevők: szójabab, repceolaj
Hogy mi a baj a kávékrémporokkal? Csak annyi, hogy a legtöbb kávékrémpor első három összetevője a cukor, a szójabab és a repceolaj. Biztosan ezek azok, amiket a napindító reggeli kávédba szeretnél rakni? Ezek mellett a kávékrémporok gyakran tartalmaznak szintetikus hozzávalókat, többek között egészségtelen zsírokat is.
Ezt idd helyette: A jól bevált valódi tehéntej mindig jó társ lehet a reggeli kávéhoz, de ha mindenképpen valamilyen extra hozzávalóra vágysz, próbálj ki valamilyen növényi alapú tejport, hogy feldobd a reggeli kávét.
-
Fehér kenyér
Egészségtelen összetevők: mesterséges fehérítő anyagok, mint azodikarbonamid
Ha szerinted az otthoni kenyér fő összetevője a fehér liszt, olvasd tovább. Ha a kenyér csomagolásán nincs feltűntetve, hogy fehérítetlen, sajnos nagy valószínűséggel bőségesen találunk benne különböző vegyi anyagokat többek között fehérítő anyagokat is. Néhány cég olyan mesterséges színezéket használ a kenyerekhez, mint az „azodikarbonamid”. Ez az anyag a fehér szín mellett a kenyeret puhábbá teszi. Számos kutatás kimutatta, hogy ez az anyag a sütés közben tovább bomlik, és rákkeltő hatása van.
Ezt edd helyette: A teljes kiőrlésű és rozs kenyerek kiváló választás a fehér kenyér helyett, hiszen számos teljes kiőrlésű- és barnakenyér nem tartalmaz színezéket, valamint a rost tartalmuk is magasabb. Természetesen ezeken kívül bármilyen más, színezék mentes kenyér jó választás.
-
Gyümölcslé
Egészégtelen összetevők: rost nélküli gyümölcslé, nagy mennyiségű fruktóz, kukoricaszirup
Hiszen a gyümölcslé természetes, mi káros lehet benne? Nos, bár a 100%-os gyümölcslé valóban jobb választás, mint a kukoricasziruppal teli gyümölcslének nevezett műanyag italok, de ezekben is nagyon magas a fruktóz tartalom. És bár a fruktóz természetes anyag, a testünk ugyanúgy kezeli, mint bármely más cukrot. Ebből kifolyólag bár valamivel lassabban szívódik fel kristálycukornál, ugyanúgy nagy mértékben hozzájárul a túlsúly kialakulásához.
Ezt idd helyette: Egy pohár sima vízbe rakj frissen vágott gyümölcsöt és egy kis gyümölcslevet.
-
Diétás üdítők
Egészségtelen összetevők: karamell színezék, BPA, aszpartám
Hogy mi a hasonlóság a mesterséges színezékekben és a csípőnket szélesítő cukorhelyettesítőkben? Mindegyik megtalálható a diétás üdítőkben. Az aszpartám egy széles körben elterjedt édesítőszer, amely eredetileg a cukor helyettesítésére lett kitalálva, mondván, hogy ettől nem fog megemelkedni a vércukorszint, így nem fogunk hízni, azonban éppen az ellenkezője bizonyosodik be. Az aszpartám emeli a glükóz szintet a szervezetben, így a testünk az üdítőből bevitt kalóriákat nagy boldogsággal alakítja zsírrá.
Ezt idd helyette: Nincs is jobb szomjoltó, mint egy pohár sima víz, de ha mindenképpen valamilyen ízre szomjazol, válassz inkább valamilyen, vagy egy csésze kávét.
-
Rántott ételek
Egészségtelen összetevők: magas zsírtartalom
Rántott csirkecomb, bécsi szelet, rántott karaj. Sohasem láttad ezeket egy olyan listán, hogy „ezeket edd az egészségért”. A nagy probléma ezzel, hogy a magas zsírtartalom emeli a testünkben a koleszterin szintet, ami károsítja a szív- és érrendszerünket. A telített zsírsavaknak számos kutatás bizonyította a káros hatását a keringési rendszerre nézve.
Ezt edd helyette: Amikor csak teheted, menj ki a kertbe, és grillezz egy jót. A hangulat jobb, a zsír kevesebb, a hús finomabb. Ha nincs grilletek, akkor inkább válaszd a tepsis-sütős megoldást a serpenyős-olajos helyett. Sokkal jobb döntés!
-
Bacon & kolbász
Egészségtelen összetevők: nitrátok és nitritek, magas hőmérsékleten való elkészítés
Ezen feldolgozott húsok választása az egyik legrosszabb döntés. Ezek általában vörös húsokból készülnek kifejezetten magas zsírtartalommal, emellett pedig jellemzően sok glikációs végterméket tartalmaznak. Ezek a gyulladásokat okozó vegyületek akkor keletkeznek, amikor ezeket a feldolgozott húsokat magas hőmérsékleten szárítják, füstölik, vagy főzik. Arról nem is beszélve, hogy a nitrátok és nitritek nagy hő hatására rákkeltő nitrozaminokká válhatnak – írja a „Meat science”. (És tipikusan magas, lobogó lángon grillezed a kolbászt, és serpenyőben a bacont, igaz?)
Ezt edd helyette: Szerencsére a gyártóknak szigorúan szabályozva van a termékeik nitrát tartalma, és kötelező antioxidánsokat is hozzáadniuk a termékekhez. Ilyen például a C-vitamin, amely gátolja a nitrozamin képződést. Bár a Food chemistry tanulmánya szerint a gyártók átlagosan ma már 80 százalékkal kevesebb nitritet használnak a termékeik előállítása során, nem árt vigyázni. A füstölt húsok helyett vegyünk olyan húsokat, amik nitrát mentesek, csupán sózva vannak. Emellett amikor csak lehet, alacsonyabb hőmérsékleten készítsük el a húsokat.
-
Cukrozott müzlik
Egészégtelen összetevők: butilezett hidroxi-toluol (BHT), Butilezett hidroxi-anizol (BHA), finomított szénhidrátok, hozzáadott cukrok
Nincs mit szépíteni. A cukor számos egészségtani problémához vezethet. Túlzott bevitele túlsúlyt okoz, ami könnyedén vezethet a kettes típusú cukorbetegség kialakulásához, illetve magas pulzushoz és/vagy vérnyomáshoz. Egy tál müzli gyakran több cukrot tartalmaz, mint egy jól megtöltött krémes fánk. A helyzetet csak rontja, hogy számos népszerű müzli tartalmaz butilezett hidroxitoluol-t (BHT) vagy butilezett hidroxi-anizol-t (BHA), melyek a világ számos pontján tiltottak, többek között az Egyedült Királyságban, Ausztráliában, Új-Zélandon, Japánban, és számos európai országban, ugyanis ezekben az országokban rákkeltő anyagoknak minősítették őket.
Edd ezt helyette: Lehetőleg válasszunk olyan müzliket, amelyek nem tartalmaznak hozzáadott cukrokat, és természetes összetevőkből készültek. Szintén jó választás egy otthon elkészített zabkása natúr zabpehelyből.
-
Mirelit főételek
Egészségtelen összetevők: nátrium, tartósítószerek
A fagyasztás kiváló módja az ételek tartósításának. Mi értelme még tartósítószert is hozzáadni? Sajnos, a gyártók adnak hozzá... nem is keveset.
Ezt edd helyette: Amikor csak teheted, válaszd a természetes, nátriumban szegény, cukormentes mirelit ételeket (mert igen, ezek is ott vannak a többi, egészségtelen gyorsfagyasztott termék mellett).
-
Éttermi desszertek
Egészségtelen összetevő: nátrium
És itt gondolnád, hogy a cukrot fogjuk említeni. És a kalóriát. És a zsírtartalmat. És minden hasonlót. És ez mind igaz is. Az éttermi desszertek veszélyesek, ugyanis egy adag gyakran túl van méretezve, emiatt pedig a nátrium mennyiség is túlzottan magas bennük. Az ártatlannak tűnő desszertek gyakran tartalmaznak akár 1000-1100 kalóriát is, 70-80 gramm zsírt, 100-120 gramm szénhidrátot, amelyből akár 60-70 gramm cukor is lehet. Emellett pedig nem ritka, hogy 600-700 milligramm nátrium is van bennük.
Ezt edd helyette: Fagyasztott gyümölcsből könnyedén csinálhatunk sokféle desszertet, hozzáadva egy kis tejet, természetes édesítőt, ezt pedig már csak össze kell turmixolni.
-
Kristálycukor
Egészségtelen összetevő: szacharóz
Egy felmérés szerit 2014-ben egy átlagos amerikai naponta 90 gramm hozzáadott cukrot vitt be a szervezetébe, ami 40 grammal több az FDA 50 grammos ajánlásánál, és 65 grammal több a WHO 25 grammos cukorbeviteli ajánlásánál. A magas cukorbevitelnek számos káros hatása van az emberre, többek között kettes típusú cukorbetegség, szívbetegségek, magas vérnyomás, túlsúly, stb. Ideje lenne nemet mondani a hozzáadott cukroknak, feltéve, ha egészséges életet szeretnénk élni. (ki ne szeretne...)
Ezt edd helyette: Mértékkel ugyan, de a természetes édesítők kiváló helyettesítői a cukornak, mint például a sztívia. Azonban nem árt vigyázni, ugyanis az édesítők nagyrésze könnyen okozhat hasmenést.
-
Cukorbevonat a tortákon
Egészségtelen összetevők: titánium-dioxid, karamell színezék, mesterséges színezékek, propilén-glikol.
A születésnapokat mindig tortával ünnepeljük, de lehet, hogy mégsem kellene? Nem javasoljuk, ugyanis ezek nagyrészt mesterséges anyagokból készülnek. Sok híres tortabevonó készül (részben) hirdrogénezett szója- és gyapotolajból. És annak ellenére, hogy fehérek, tele vannak rákkeltő, mesterséges színezékekkel, pl.: karamell színezék, titánium-dioxid. Végül, ezen cukorbevonatok propilén-glikol tartalma károsíthatja a vese működését, állítja az American Journal of Kidney Diseases.
Ezt edd helyette: Egy egészséges desszertet legalább olyan egyszerű megcsinálni, mint amilyen finomak. Avokádót és étcsokit használva könnyedén tudod helyettesíteni a cukorbevonatot a tortán. Ráadásul az étcsoki ízvilága is képes életet vinni a tortánkba. Ezen kívül szintén csökkentik a különböző érrendszeri problémák kockázatát.
-
Palacsintaszirup
Egészségtelen összetevők: magas fruktóztartalmú kukorica szirup, karamell színezékek.
Számos neves szirupmárka készít palacsintaszirupokat, amiket nem győzünk hangsúlyozni, hogy kerülendőek májkárosító hatásuk miatt. Ezek magas fruktóztartalmú kukorica szirupokból készülnek, karcinogénnel szennyezett karamell színezékkel kiegészítve. Mindezek helyett csak a természetes juharszirupot javasolnánk.
Ezt edd helyette: Ha a palacsinta mellé nem a mesterséges szirupokat öntenénk, a legjobb választás a közepesen borostyán színű juharszirup. Az ilyen szirupokban az íz igen koncentrált, viszont kevesebb kalória és cukor van bennük. Mindenképpen jó választás, ha nem mondanánk le az édes ízekről, de nem szeretnénk káros anyagokat bevinni a szervezetünkbe.
-
Üveges gyümölcslevek
Egészségtelen összetevő: alacsony rost tartalmú gyümölcs
A rohanós reggelek és a „grab and go” reggelik általában jó barátságot ápolnak egymással. Magyarul szólva nem ritka, hogy a sietős reggeleken egyszerűbb meginni egy smoothie-t, mint megenni helyette 1-2 almát. Kétség kívül ez az egyik legegyszerűbb módja annak, ha a nagy sietségbe egy kis gyümölcsre vágyunk. Van azonban egy igen nagy hátulütője ezeknek az italoknak, mégpedig, hogy általában nagyon magas kalóriatartalommal rendelkeznek, sokszor hozzáadott cukrokat is tartalmaznak, amik a vércukorszintünket pillanatok alatt az egekbe lövik. Mindezt csak rontja, hogy gyakran vagy kevés, vagy szinte semmi rostot nem tartalmaznak, így semmi sem lassítja a cukrok felszívódását.
Ezt idd helyette: Az egyik legjobb választás, ha otthon készítesz magadnak friss gyümölcsökből egy smoothie-t. Ha nagyon sietsz, akkor pedig inkább egy olyan gyümölcslevet vegyél le a polcról, ami rostokban gazdag.
-
Elszenesedett húsok
Egészségtelen összetevők: túl magas hőmérséklet
Kiváló program grillezni egy jót a kertben, de nem árt vigyázni a faszénnel. Ha megégeted a grillhúst, úgynevezett heterociklusos amin (HCA, nem összekeverendő a hidroxi-citromsavval, aminek szintén HCA a rövidítése) keletkezik, mert a kreatin, cukrok, és az aminosavak reagálnak a túl magas hőmérsékletre. Számos kutatás kimutatta, hogy a HCA hozzájárul a vastagbél-, prosztata-, emlő-, és hasnyálmirigyrákhoz.
Ezt edd helyette: Hogy csökkentsd a HCA képződést a húsokban, fűszerezd be. A fűszerek, gyakran tartalmaznak antioxidánsokat, amik gátolják a HCA képződést. Mit tehetsz még? Vedd lejjebb a grillt, amint elkezd megsülni a hús.
-
Gyorsételek
Egészségtelen összetevő: ftalátok
Ezt edd helyette: Gyorséttermek "junk foodjai" helyett inkább válasszuk a hagyományos éttermeket, ugyanis általában ők sokkal kevesebb csomagolóanyagot használnak. Szintén jó választás, ha inkább otthon dobunk össze valami gyorsat. A legfőbb ok, ami miatt kerülendőek a gyors éttermek, hogy a nehezen kiejthető ftalátok a BPA-hoz hasonló anyagok. Ezek a műanyag csomagolásban találhatóak és szennyezik a benne tárolt hamburgert és egyéb gyorsételeket.
-
Energiaitalok
Egészségtelen összetevők: szacharóz, glükóz, koffein
Ezek az egészségkáros túlárazott kémiai koktélok tele vannak koffeinnel, cukorral, vagy ami még rosszabb, mesterséges édesítőszerekkel. Mutatjuk, miért kerüld ezeket: A University of Maryland tanulmánya szerint az energiaitalok 11 százalékkal jobban roncsolják a fogakat, mint a buborékos víz. Durva, nem? Egy másik nyugtalanító tanulmány egy 50 éves munkástól jön, aki túl sok energiaitalt fogyasztott, és tönkrement a mája. Az eset 2016-ban lett publikálva, ugyanis az említett munkás a kísérlet alatt 3 héten át napi 4-5 energiaitalt fogyasztott, és ennek köszönhetően akut májgyulladás alakult ki nála.
Ezt idd helyette: zöld tea. Teljesen természetes, és legalább annyi energiát ad, mint egy energiaital.
-
Sütésre kész pitekehely
Egészségtelen összetevők: BHA és BHT
Talán az előre elkészített pitekelyhek spórolnak neked némi időt, de nem túl egészségesek. A híres gyártók ezen termékei gyakran tartalmaznak tartósítószereket, mint BHA és BHT, amik kifejezetten károsak az embernek.
Ezt edd helyette: A legjobb, ha otthon csinálod meg az egész pitét, elejétől a végéig, de ha mindenképpen időt spórolnál azzal, hogy megveszel félig-meddig előre elkészített pitealapot vagy -kelyhet, győződj meg róla, hogy BHA és BHT mentesek.
-
Barna rizs
Egészségtelen összetevő: arzén
A számtalan egészségorientált cikk és tanács ellenére – amik sokszor a felszívódást lassító rostokról és az anyagcsere gyorsító szelénről szólnak – van egy ok, hogy elkerüld a barna rizst: a szelén tartalma. Kutatások kimutatták hogy a barna rizsben nagy mennyiségben jelenlévő arzén összefüggésben van a bőr- és tüdőrák kialakulásában, nem beszélve a szívbetegségekről. Mivel az arzén a rizs külső burkába szivárog, így ha a barna rizs helyett maradunk a fehér rizsnél, könnyedén eltudjuk kerülni a túlzott arzén bevitelt.
Ezt edd helyette: A barna rizs arzén tartalma talán aggodalomra ad okot, de a magas arzén tartalom hosszútávú bevitel esetén okoz komoly problémákat. Változtatva a köreteken, egyszer-egyszer nyugodtan berakhatjuk az étrendünkbe a barna rizst is a többi jó minőségű, egészséges köret mellé. (quinoa, bulgur, hajdina stb)
-
Reggelizős kekszek
Egészségtelen összetevők: magas nátrium és cukortartalom
A péksütemények és kekszek elkészítése otthon egy örökkévalóság lehet, ha csak egy kis gyors nasira vágysz, de a boltokban vásárolt kekszek és muffinok többsége tele van nátriummal és cukorral. Ezek együttese sajnos rossz hatással van az egészségi állapotunkra, nem beszélve a zsírpárnák kialakulásáról.
Ezt edd helyette: Ha egy kicsit keresgélünk, találunk olyan kekszeket is, amik cukormentesek, és a nátrium tartalmuk is alacsony. Ha mindenképpen egy kis nasira vágyunk, inkább válasszuk ezeket.
-
BBQ szósz
Egészségtelen összetevő: magas cukor tartalmú kukoricaszirup
A BBQ szósz talán közkedvelt választás azoknak, akik szeretik a füstös, de édes ízt egyben, azonban ha fogyni szeretnél, jobb lesz mérsékelni a mennyiségét az étrendben. A legtöbb BBQ szósz telis-tele van cukrokkal. Szinte mindegyik BBQ-s doboz oldalán megtalálhatjuk összetevőként a cukrot és a kukorica szirupot. Számos kutatás kimutatta, hogy összefüggés van a kukoricaszirup és bizonyos szívbetegségek közt.
Ezt edd helyette: Ha mindenképpen szószok közül szeretnénk választani, válasszuk inkább a mustárt a BBQ szósz helyett. A mustárnak sokkal kevesebb a kalóriatartalma, így ez sokkal okosabb döntés lesz egy diéta alatt. Ha mindenáron BBQ szószt szeretnénk enni, csináljunk inkább otthon magunknak egy alacsony cukortartalmú változatot.
A cikk egy 5 részes sorozat eleme, melyben 20-asával végigveszünk egészségtelen ételeket és helyettük egészségeseket javaslunk. A cikk többi része ezeken a linkeken érhető el:
Első rész – 1.-20. egészségtelen étel
Második rész – 21-40. egészségtelen étel
Harmadik rész – 41.-60. egészségtelen étel
Negyedik rész – 61.-80. egészségtelen étel
Ötödik rész – 81.-100 egészségtelen étel
A cikkek forrása az eatthis.com