-
Diétás fagylaltok
Egészségtelen összetevő: Poliszorbát 80
Amikor a krémes tej kifogyóban van, a gyártók gyakran fordulnak kémiai laborokhoz, hogy feldobják termékeik ízét és állagát. Egy ilyen mesterséges hozzávaló a poliszorbát 80, ami segít kialakítani a diétás fagylaltok „fagylalt állagát”, emellett pedig tartósít is, azonban nagyon káros az egészségünkre nézve. Kutatások alátámasztották, hogy a poliszorbát 80 összefüggésben van alacsony fokú bélgyulladással. Nem valami jó jel, nem? És es az adalékanyag szinte minden, diétás fagylaltban megtalálható.
Ezt edd helyette: Készíthetünk otthon, fagyasztott gyümölcsökből és tejből isteni finom, cukor és adalékanyag mentes jégkrémet. Ez biztosan jobb lesz a testünknek, mint az adalékanyaggal teli mesterséges fagylaltok.
-
Sportitalok
Egészségtelen összetevők: cukrok, mesterséges színezékek
Mindenki azt gondolja, a sportitalok az egészséget képviselik, ez azonban nem pontosan így van. Igaz, az edzések után számos elektrolitet pótol amiknek hiányában szenvedünk az edzések miatt, mint például nátrium, vagy, kálium, azonban a szükségesnél több cukrot is tartalmaz. Sok sportital több cukrot tartalmaz, mint a teljes napi ajánlott bevitel. Ha ez nem lenne elég, ezek az italok általában tele vannak gyomorforgató mesterséges adalékokkal is, mint például színezékekkel.
Ezt idd helyette: Készíthetsz magadnak otthon, edzés utáni sportitalt ami nem hogy csak egészségesebb, de kevesebb kalóriával is jár. Egy nagy pohár vízbe raksz egy kevés cukrot, még kevesebb sót, egy kis citromlevet, és már kész is.
-
Sajttorta
Egészségtelen összetevők: Cukor, nátrium
A krémsajt már önmagában kész élményt nyújt egy isteni szendvicsen, de ha ez meg is van csinálva egy édes süteményben, az a fellegek fellege. Sajnos a történet nem ennyire gyönyörű, ugyanis a sajttorta tele van zsírral, cukorral, nátriummal, és csillagászati mennyiségű kalóriával is, ami bizony nem éppen előnyös a zsírpárnák tekintetében. Egy normál szelet sajttorta akár 800-1000 kalóriát is tartalmazhat. Nem ritkán néhány fő étel sem tartalmaz ennyit. És ugye a sajttortát általában fő étel után esszük. Lehet, hogy megkellene cserélni a menük sorrendjét?
Ezt edd helyette: Száz és száz sajttorta receptet talál már az ember az interneten és receptkönyvekben, amelyeket könnyedén megcsinálhatunk otthon annyi különbséggel, hogy a hozzávalók listáját zsír- és cukorcsökkentett hozzávalókból válogatjuk össze.
-
Tiramisu
Egészségtelen összetevő: cukor
Ez az a tejszínes desszert, amit bárki bármikor eltudna fogyasztani, köszönhetően a cukrászok cukrának, tejszínhabjának, presszójának, tojássárgájának, és margarinjának. Csak hogy említve legyenek olyan összetevők, amik ezt a desszertet egy zsír- és cukorbombává teszik. Csak emlékezz vissza a sajttortás példára, ahol a kalóriáról beszéltünk. Hogy eszedbe jussunk a következő tiramisudnál, jó ha tudod, hogy egy tiramisu akár 1000-1200 kalóriát is tartalmazhat, amiből 60-70 gramm cukor.
Ezt edd helyette: Mivel ez egy alkalmi desszert, így nyugodtan megpróbálhatod otthon elkészíteni. Mivel így te vagy a főnök, a hozzávalókat összeválogathatod csökkentett zsír- és cukortartalmú összetevőkből. Ha figyelsz a vonalaidra, ezzel a döntéssel mindenképp jobban jársz.
-
Margarin
Egészségtelen összetevő: pálma olaj
A margarin krémes íze gyakran teljesen máshonnan jón, gyakran hozzáadott növényi olajokból. Sok neves márka használ pálma olajat, ami nagy számban tartalmaz telített zsírsavakat. Ezek károsan az érrendszerre és a szívre, nem beszélve arról, hogy bizonyos gyulladásos folyamatokban is részt vesznek.
Ezt edd helyette: Margarin helyett miért nem kened meg a kenyered inkább egy kis olíva olajjal? Fontos azonban, hogy ezzel se essünk túlzásba, ugyanis bár az olíva olaj egészséges, mint minden más olajnak, ennek is nagyon magas a kalória tartalma.
-
Fasírt
Egészségtelen összetevő: Túl nagy mennyiségű marhahús
A fasírt az 50-es, 60-as és 70-es években olcsó ételként volt ismeretes, ezáltal gyakran került az asztalra vacsora alkalmából. Mára többé-kevésbé elvesztette az „olcsó” bélyegzőt. Manapság ha az ember elmegy étterembe, és fasírtot rendel valószínűleg tele lesz zsírral és nátriummal (főleg ha ketchup alapú szósz jön mellé). Ráadásul ha egy kiadós adagot hoznak ki, több nátriumot viszünk be vele, mint a napi szükséges mennyiség. Ráadásul valószínűleg több húst eszünk meg egy étkezés alatst, mint a valódi szükségletünk, így ezt semmiképpen nem ajánljuk egy ínycsiklandozó vacsorához.
Ezt edd helyette: A sok marha helyett inkább csirkét vagy pulykát javasolnánk. Ha a marhánál szeretnénk mindenáron maradni, csináljuk azt inkább meg otthon, hogy mérsékelve legyen a nátrium és zsírtartalma.
-
Taco tálak
Egészségtelen összetevők: Nátrium, zsír
A taco tálak az egyik legjobb módja annak, hogy egy valagnyi kalóriát, zsírt és nátriumot vigyünk be a szervezetünkbe. A sült tortilla, a hús, rizs, sajt, tejföl, szószok és egyéb toppingok közt a dolgok gyorsan kicsúszhatnak az irányítás alól. Ez a masszív kalóriabomba egy étrendbe sem fér bele.
Ezt edd helyette: Ha legközelebb elmegy enni valahova, és tacot rendelne, ne kérjen hozzá tortillat, vagy chipset. Ehelyett sokkal jobb lenne, ha már otthon csinálná meg a saját tacoját. Fontos lenne kihagyni a tejfölt, hogy zsírszegény maradhasson a kedvenc fogásunk. Az otthon elkészített ételek mindig a legjobbak, nem csak minőségre, de ízvilágra is.
-
Fagyasztott pizza
Egészségtelen összetevők: Nátrium, hozzáadott adalékanyagok
Bedobni a sütőbe egy mirelit pizzát ahelyett, hogy rendelnél egyet a közeli pizzázóból talán spórol némi időt számodra, de a jelentős mennyiségű nátrium és ijesztő adalékanyagok listája talán ösztönözhet arra, hogy inkább az áruházban maradjon ez a mesterséges csodakaja. Számos pizza tartalmaz L-cisztein hidrokloridot, vagy Ammónium-szulfátot (gyakran használatos vegyülete a műtrágyáknak), míg adagonként akár 700-800 mg nátriumot is tartalmazhatnak, nem beszélve a már említett BHA és BHT tartalomról. Így már érthető, miért nem a legjobb választás az ebédlő asztalra.
Ezt edd helyette: A legjobb választás, ha otthon készíted el a saját álompizzádat. Megsúgunk néhány egészséges hozzávalót, amivel nem lőhetsz mellé: teljes kiőrlésű pizzatészta, alacsony nátrium tartalmú pizzaszósz, zsírszegény, vagy félzsíros sajtvariáció, és bármilyen egészséges feltét a tetejére kedved és ízlésed szerint.
-
Fettuccine Alfredo
Egészségtelen összetevők: Magas zsírtartalom, vaj, tejszín
A Fettuccine Alfredo alapja a sok tejszín, még több vaj, és a végtelen mennyiségű sajt. Inkább le sem írnánk, mennyi zsírt jelent ez, de valószínűleg egy étkezésből meglenne a teljes napi szükségletünk. Bár olasz ételként ismerik az emberek, valójában az olaszok ritkán használnak tejszínt a tésztákhoz, így ha Olaszországban jársz, valószínűleg nem találnád meg az étlapokon ezt a tejszínes ételt. Amerikában viszont viszonylag ismert fogásnak számít. Csak vicceltünk, amikor azt írtuk, hogy le sem írjuk a kalória tartalmát. Több mint 1000 kalóriát tartalmaz egy adag, így talán érthető, miért ajánlatos kerülni az étrendünkben.
Ezt edd helyette: Ha valami tésztát kívánsz, inkább csinálj otthon egy isteni milánói spagettit. Sokkal kevesebb a kalóriatartalma, és nincs tele zsírral sem.
-
Belga gofri
Egészségtelen összetevők: Nátrium, finomított szénhidrátok
A belga gofri akkor finom, ha nagy, vékony, és persze mélyek benne a hézagok, hogy minél több szirupot, feltétet és tejszínt tudjon megtartani. Így már érthető, miért nem javasolt ezt az ételt választani reggelire. Sőt, gyakran rakunk a gofrira nutellát és porcukrot, igy a rossz csak rosszabb lesz. Ami még rossz pont hogy, a finomított szénhidrátok felszívódását csak gyorsítja a sok cukor, ami rákerül, így abszolút nem előnyös választás egy egészséges étrendbe.
Ezt edd helyette: A legjobb választás, ha otthon készíted el a saját gofridat, és toppingnak inkább friss gyümölcsöket és teljesen természetes juharszirupot raksz.
-
Hagymakarikák
Egészségtelen összetevők: Cukor, telített zsírsavak
A hagymakarikák az egyik legjobb példa, hogy az egészségtelen ételeket is kiválóan ellehet rontani, köszönhetően a sok zsírban való sütésnek. Sokan azt mondják, a hagyma karikák rosszabbak, mint a sültkrumpli, ugyanis több kalóriát tartalmaz, több telitett zsírt, több cukrot és kevesebb káliumot.
Ezt edd helyette: Talán először furcsán hangzik, de hagymakarika helyett készítsünk inkább tintahalat. Kevesebb kalóriát tartalmaz, több fehérjét, kevesebb zsírt, és kevesebb szénhidrátot. Ezen felül tele van cinkkel és B-vitaminnal. Még jobb, ha sütés helyett grillezzük a tintahalat.
-
Majonéz
Egészségtelen összetevők: Nátrium, cukor, adalékanyagok
A majonéz egy kivételesen egészségtelen ételnek számít, ugyanis azok, amiket a boltokban megveszünk majonézként, tele vannak adalékanyagokkal, cukrokkal, ráadásul hihetetlen mennyiségű zsírt tartalmaznak. Sajnos az alacsony zsír tartalmú változataik sem jobban sokkal, ugyanis ezek is tele vannak cukorral és adalékanyagokkal. Kicsit talán félelemkeltő a tény, hogy a majonéz elvileg tojásból készül, de hónapokig eláll boldogan a boltok polcain bármiféle hűtés nélkül.
Ezt edd helyette: Csinálhatsz otthon házi majonézt, csupán néhány, összetevőből, ami ráadásul sokkal egészségesebb. Csupán összekeversz egy kis görög joghurtot citromlével, mustárral, paprikával, és néhány, fűszerrel. KB. 200 kalóriát és 20 gramm zsírt spórolsz meg egy adagban, ráadásul a görög joghurt tele van fehérjével és kalciummal, így sokkal egészségesebb is.
-
Nachos
Egészségtelen összetevők: Nátrium
A tipikus nachos nem tartalmaz mást, mint sima, általános tortillat, ami amúgy sem javasolt egyetlen étrendbe sem. Ezután hozzáadjuk a darált sertés- vagy marhahúst, tejfölt, a guacamole-t, és a már illetlen mennyiségű sajtot. Ezután kész is az isteni kalória- és zsírdús ételünk. És ez az étel gyakran csupán előételnek számít. Nem ritkán, tápanyagtartalma eléri a 2000 kalóriát, és a hihetetlen, 5000 mg nátriumot.
Ezt edd helyette: Ha csalónapot tartunk, akkor csináljuk azt legalább otthon, ahol készíthetünk magunknak egy isteni csirkés vagy babos nachost, sokkal kevesebb kalóriával, zsírral és nátriummal, mint ahogy bármely étteremben megkapjuk.
-
Fish and chips
Egészségtelen összetevők: Nátrium
Ahogy már a hagymakarikánál említettük, akármilyen egészséges ételt el lehet rontani. A hal kiváló tápanyagforrás, tele van fehérjével és nagy mennyiségben tartalmaz telítetlen zsírokat, amelyek hasznosak a számunkra. Itt a probléma a már masszívan kiegyensúlyozatlan hal-zsír arányban van. A zsírban tocsogó bunda megdobva egy kis sültkrumplival jelentős mennyiségű zsírt és nátriumot viszünk be a testünkbe.
Ezt edd helyette: Ha tenger gyümölcseiről beszélünk, jó ha elfelejtjük a sült dolgokat, helyette válasszuk inkább a grillezettet.
-
Rántott sajt
Egészségtelen összetevő: Nátrium
Bár tartalmaz némi fehérjét is a rántott sajt, de akárcsak a többi, hozzá hasonló rántott fogás, ez is tele van nátriummal, zsírral, és persze kalóriával. Nem ritka, hogy egy adag mirelit rántottsajt 900-1000 kalóriát tartalmaz, és akár 2500 mg nátriumot. Ami azért jelentős, mert sokszor ez is csak előételnek számít. Még ha több adagra osztjuk, ez akkor sem ajánlatos mennyiség.
Ezt edd helyette: Sokkal jobb döntés, ha kihagyjuk a sütés részét a procedúrának, és inkább csak félzsíros sajtszeleteket rágcsálunk magában. Esetleg egy kis szőlővel vagy magvakkal párosítva, hogy valódi snack élményt adjon.
-
Édes bundáskenyér
Egészségtelen összetevők: Cukor, nátrium
Ha otthon csinálod meg ezt a fogást magadnak, nem feltétlenül lesz egy teljese egészségtelen menüd, de ha étteremben rendeled meg, akkor az mindent megváltoztat. Ott minden bizonnyal sokkal több zsírt, cukrot, és sót adnak hozzá, mint amennyit az otthoni verzió tartalmaz. Mivel ezt a fogást gyakran reggelinek szánják, nem ártana odafigyelni ennek tápanyagtartalmára. Gyakran ezen egyszerű étel tápértéke elérheti a 3000 kalóriát, ami több mint a teljes napi kalóriaszükségletünk – csupán az első étkezéssel.
Ezt edd helyette: Ha édesen szeretnénk kezdeni a napunkat, csináljunk egy turmixot a reggeli szendvicsünk mellé, + még egy kis tojást is süthetünk.
-
Croissant
Egészségtelen összetevők: Növényi olajok, margarin
Tudjuk, tudjuk... Ebbe a vajas csodába való harapás semmihez sem hasonlítható, de ha túl sokat eszünk belőle, garantáltan egy fokkal lazábbra kell venni az övet. Egy ilyen vajas péksütemény könnyen tartalmazhat akár 20 gramm zsírt (a napi szükséglet 25 %-a), 350 kalóriát, és 8-10 gramm telített zsírt (napi szükséglet 40-45 %-a). És mindezt megesszük reggelire, még mielőtt bármit is csináltunk volna. Gondolhatjuk, hogy ha csokival vagy vanília krémmel töltöttet választunk, nem éppen javít a tápanyag tartalmán.
Ezt edd helyette: Reggelire válasszuk inkább a zabpelyhet, ami tele van rosttal, lassan felszívódó szénhidrátokkal, ha pedig a reggeli zabkásához adunk friss gyümölcsöket is, egy abszolút kiegyensúlyozott reggelit kapunk.
-
Szójabab olaj
Egészségtelen összetevők: Számos előre csomagolt készételben találkozhatunk szójabab olajjal, de fontos leszögezni, hogy ez legalább olyan rossz a testednek, mint a magas cukorbevitel. Számos kutatás bizonyította a szójabab olaj összefüggését a túlsúllyal.
Ezt edd helyette: A legjobb az lenne, ha úgy kerülnénk a szójabab olajat, ahogy csak lehet. Tudjuk azonban, hogy ez nagyon nehéz, hiszen szinte mindenben ott Van. Ha sütünk valamit, szintén érdemes ezt az olajat kerülni, helyette használhatunk ezer és ezer féle olajat, pl avokádó olajat, ami kifejezetten magas hőfokon kezd füstölni.
-
Konzervleves
Egészségtelen összetevő: Nátrium
A levesek általában az egészség alapkövének vannak titulálva, ami valóban igaz is, de a konzervlevesek nem értendőek ebbe bele. Miért ilyen károsak? Mivel olcsók, sok ember veszi, a gyártók pedig sokszor nagyon nagy mennyiségű sót, és más adalék anyagokat adnak hozzá. Egy ilyen konzerv 1000 milligramm, vagy akár a napi szükségletünk több mint fele mennyiségű sót is tartalmazhat. A túlevésen kívül a magas sóbevitel károsíthatja a vesét, a véráramban keringve pedig magához vonzza a vizet, és puffadást is okozhat, nem beszélve arról, hogy könnyedén érezhetjük magunkat 5 kióval nehezebbnek.
Ezt edd helyette: Sokkal jobban jársz, ha inkább csinálsz otthon egy isteni finom levest, ami természetes összetevőkből készül, így a tested is sokkal hálásabb lesz érte.
-
Húsleveskocka
Egészségtelen összetevők: Pálma olaj, karamell színezék, Yellow 5, Yellow 6
A pálma olaj, karamell színezék, Yellow 5 és Yellow 6 csak néhány bizonytalan összetevő azok közül, amit a legtöbb húsleveskocka tartalmaz, mint például a Knorr csirkehúsleves kocka. Számos kutatás alátámasztotta a tényt, hogy a pálma olaj növeli az úgynevezett LDL koleszterin szintet, ami rossz koleszterin néven is ismert. Csak rosszabbá teszi az egészet, hogy a karcinogénnel szennyezett karamell-, és a számos mesterséges színezékek egyáltalán nincsenek jó hatással a testünkre. Egészségkárosító hatásuk mellett a figyelmünket is rontják, így ajánlatos kétszer is átgondolni, használunk e húsleveskockákat.
Ezt edd helyette: A legjobb választás, ha otthon, természetes összetevőkből főzünk magunknak egy isteni csirkehúslevest. Nincs is annál jobb. Ez az otthon íze. Ajánlatos BIO összetevőket választani, így még kevesebb káros- és mesterséges anyagot juttatunk be a szervezetünkbe.
A cikk egy 5 részes sorozat eleme, melyben 20-asával végigveszünk egészségtelen ételeket és helyettük egészségeseket javaslunk. A cikk többi része ezeken a linkeken érhető el:
Első rész – 1.-20. egészségtelen étel
Második rész – 21-40. egészségtelen étel
Harmadik rész – 41.-60. egészségtelen étel
Negyedik rész – 61.-80. egészségtelen étel
Ötödik rész – 81.-100 egészségtelen étel
A cikkek forrása az eatthis.com