1. Muffin
Egészségtelen összetevők: szójabab olaj, cukor, mono- és trigliceridek
Valaki elmagyarázná, hogy egy doboz „frissen sült muffin” miért tartalmaz legalább kétféle tartósítószert? Számos készételként megvásárolható muffin és sütemény rendelkezik félrevezető címkével. Jellemzően a bolti muffinok akár 400-500 kalóriát is tartamazhatnak, nem beszélve az óriási zsírtartalomról. Ráadásul adagonként mérve, és általában 2 adag van egy csomagban. Azonban szinte mindig „lecsúszik” mindkettő adag, ugyanis a magas zsír-, cukor és ízfokozó tartalom egyenesen addikcióhoz vezet. Ezen kívül számos muffin van tele szójabab olajjal és különböző mono- és trigliceridekkel.
Ezt edd helyette: Nem kell elfelejtenünk a muffinokat, elég, ha otthon készítjük el őket, egy kicsit másképp. Valamilyen egészséges liszttel helyettesítjük a fehér lisztet, cukor helyette természetes, növényi alapú édesítőt használunk, és gyümölccsel rakjuk tele. Máris kész az egészséges változata a bolti muffinoknak, mindenféle adalékanyag nélkül.
2. Mac & Cheese
Egészségtelen összetevő: nátrium
Ha kedvet kapnál egy adag Mac & Cheese-hez, jó ha eszedbe jut, hogy hiába eszel csak egy kis tányérral, azzal legalább 600 milligramm nátriumot viszel be a szervezetedbe. És ez még nem tartalmazza a sós lében főtt tésztát, vagy azt a tömérdek mennyiségű vajat. Adagonként könnyedén elfogyaszthatod a napi ajánlott nátrium mennyiség 1/3-adát. Számos kutatás alátámasztotta, hogy a magas nátrium bevitel kapcsolatba hozható a magas vérnyomással és szívbetegségekkel.
Ezt edd helyette: Ne feledjük, hogy ezt is elkészíthetjük egészségesebb formában. Ha a fehér tészta helyett egy egészséges, lassan felszívódó tésztát főzünk meg, vaj helyett csökkentett zsír tartalmú margarinnal, és félzsíros sajttal máris kész az egészségesebb, nátriumszegényebb verzió.
3. Fagyasztott piték
Egészségtelen összetevő: hidrogénezett szójabab olaj
Az a fránya transzzsírsav, sunyi összetevő számos fagyasztott termékben megtalálható, beleértve szinte mindegyik pitét. Míg a címkén nulla transzzsír van feltűntetve, a hidrogénezett szójabab olaj azért ad némi aggodalomra okot
Ezt edd helyette: Amikor csak tehetjük, válasszuk az otthon elkészített pitéket, azonban ha valóban szűkös az időnk, figyeljünk rá, hogy a címkén hiányozzon a „részben hidrogénezett” kifejezés.
4. Hot-dog
Egészségtelen összetevők: nátrium-foszfát, kukoricaszirup, nátrium, nátrium-nitrit
Számos jó okunk van, hogy miért is ne együnk hot-dogot. Ilyen például a magas nátrium tartalom, vagy a karcinogéntermelő nitrát tartalma. Olyan anyagok is megtalálhatóak ebben az ételben, mint a nátrium-foszfát, amit még a McDonald’s is levett a listájáról. Kutatások bizonyították, hogy összefüggés van a magas foszfát bevitelnek a szívbetegségekkel, krónikus vesebetegségekkel, a csontgyengeséggel és felgyorsult öregedési folyamatokkal.
Ezt edd helyette: Ha mindenképpen egy ízletes hot-dogra vágyunk, válasszunk olyat, amelyik ellenőrzött minőségű hússal van készítve, de jobban járunk, ha inkább otthon eszünk egy kis virslit.
5. Kínai ételek
Egészségtelen összetevő: nátrium
Kevés olyan közkedvelt étel kapható, mint a kínai menük. Magyarországon is igen közkedveltek. A probléma csak annyi, hogy ezek jóformán nátriummal vannak töltve.
Ezt edd helyette: Ha valami különlegesre vágyunk, próbáljuk ki a párolt zöldségeket, de ha mindenképpen kínaira fáj a fogunk, válasszunk olyat, amely csak természetes összetevőket tartalmaz.
6. Felvágottak
Egészségtelen összetevő: felesleges nátrium
Nem is gondolnánk, hogy a szendvicsünk elkészítéséhez használt sonkából csupán 2 szelet több nátriumot tartalmaz, mint egy zacskó perec. Mit is jelent ez? Azt hogy akár 600-700 mg nátrium is lehet 2 szelet sonkába. És ki eszik csak 2 szeletet? A magas nátriumtartalom összefüggésben áll a magas vérnyomással, és különféle szívbetegségekkel. Amikor csak teheted, válaszd a nátriumban szegény ételeket, csökkentve a szívproblémák kockázatát.
Ezt edd helyette: Sajnos a teljesen természetes húsok is tartalmaznak természetes összetevőkből származó nitrátokat, mint például zellerporból, így nem igazán tudja csökkenteni egészségkárosító hatásukat. A magas nátrium bevitel elkerülése végett érdemesebb mérsékelni a húsfogyasztást.
7. Instant zabkásák
Egészségtelen összetevők: hidrogénezett szójabab olaj, nátrium, cukor
Ezek az instant zabkásaporok gyakran tele vannak hidrogénezett szójabab olajjal, amik igencsak károsak az érrendszerünkre. Amit még érdemes megemlíteni a magas cukor és nátrium tartalom mellett, hogy tele vannak mesterséges ízesítőkkel, mint például barack ízesítő.
Ezt edd helyette: Azt hiszem, sokkal jobb választás, ha inkább otthon csináljuk meg a zabkását magunknak natúr zabpehelyből és vízből, és ezt ízesítjük természetes mogyoróvajjal és gyümölcsökkel.
8. Cukorkák
Egészségtelen összetevők: mesterséges színezékek, cukor, telített zsírok
Valószínűleg tisztában voltál már a ténnyel, hogy ezek a telített zsírok a cukorkákban nem tesznek jót az érrendszerünknek, de az talán új tény, hogy a gyerekek koncentrációját is rontják a cukorkák. Kutatók megfigyelték, hogy bizonyos mesterséges színezékek, mint a yellow 5 és yellow 6 rontják a gyerekek koncentrációs képességét. Norvégia és Svédország már betiltotta ezek és az ezekhez hasonló mesterséges adalékanyagok használatát, és az EU számos országában fel kell tüntetni a címkén ezeknél az adalékanyagoknál a következőt: "Káros hatással lehet a gyermekek aktivitására és figyelmére".
Ezt edd helyette: Érdemes ezen cukorkák helyett valamilyen adalékanyagoktól mentes étcsokoládét választani, ami a magas kakaótartalom miatt még jó hatással is van a szervezetünkre.
9. Előrecsomagolt torták
Egészségtelen összetevők: mesterséges ízfokozók és mesterséges színezékek
Semmi sem mondja olyan vidáman, hogy „Boldog születésnapot!”, mint egy vegyszerekkel telerakott előrecsomagolt bolti torta, nem igaz? Tudjuk, sokkal könnyebb megvenni egy kész bolti tortát, mint otthon megcsinálni egyet, de érdemes lenne átgondolni, az egészségünk és a szülinapos egészsége ér e vajon ennyit? Számos ilyen torta tartalmaz brutális mennyiségű cukrot a megkérdőjelezhető vegyszerek mellett.
Ezt edd helyette: Ünnepeljünk inkább egy frissen készült otthoni tortával, ami legalább olyan finom mint az előbb említett kémia csodája, és még tudjuk is, hogy mi van benne pontosan.
10. Pékáruk
Egészségtelen összetevő: kálium-bromát (brómozott liszt)
Az Egyesült Királyságban és Kanadában már betiltott kálium-bromát még mindig ott lapul néhány élelmiszerben, mint például pizzákban, wrapekben, zsemlemorzsákban, vagy chipsekben. Egy 1982-es kutatás bebizonyította, hogy ez az anyag daganatos megbetegedéseket okozott patkányokban, ezért a kálium-bromát emberi karcinogénnek számít. Egy későbbi, 2001-es kutatás számos vesebetegséggel is kapcsolatba hozta ezt a vegyületet, nem beszélve a sejtkárosító hatásáról. Számos ország ösztönzi főként a pékeket, hogy önként adják fel ezen termék használatát, azonban számos kutatás bizonyítja, hogy még mindig számos országban használatos ez a vegyület.
Ezt edd helyette: Bár egy kis kutatást és időt igényel, de érdemes rászánni néhány percet, hogy következő vásárláskor elolvassuk az összetevők listáját, és ahol megtaláljuk a kálium-bromát összetevőt, jobb ha visszatesszük és másikat választunk.
11. Palackozott víz
Egészségtelen összetevő: BPA (Biszfenol-A)
A BPA, amely számos konyhai edényben és műanyag palackban megtalálható, egy úgynevezett hormon-utánzó anyag. Ez számos műanyagban is megtalálható, és kutatások alátámasztották ennek káros hatását. Ha BPA kerül a szervezetbe, az különféle hormonális változásokat idézhet elő, beleértve a nők menstruációs problémáit, a spermium szám redukcióit, az elhízást, és a reproduktív daganatok megnövekedett arányát. Ezek mellett a kutatás arra is fényt derített, hogy a férfiak mellnagyobbodása is összekapcsolódik a BPA bevitellel, köszönhetően a hormonzavaroknak a testben.
Ezt idd helyette: Csatlakozzon azon emberekhez, akik kellően hidratálják magukat anélkül, hogy bármilyen hormonzavart idéznének ezzel elő, és a vizet nem palackba öntik, hanem valamilyen fém, vagy pedig BPA mentes, hosszú távon használható műanyag kulacsba.
12. Aszaltgyümölcsök
Egészségtelen összetevők: szulfitok, hozzáadott cukrok és ízfokozók, növényi olajok
Az készételek frissen tartására szolgáló szulfitokat gyakran megtalálhatjuk az aszalt gyümölcsök összetevőjeként. Bár nem gyakori tünetek közé tartoznak, de könnyedén okozhatnak a szulfitok torokduzzanatot, csalánkiütést, illetve migrént, így az asztmásoknak nem árt odafigyelniük, mennyi aszaltgyümölcsöt esznek. Nem árt elolvasni az aszaltgyümölcsök oldalán lévő tápanyag összetételt, ugyanis számos ilyen snack tartalmaz hozzáadott cukrot, és mivel ezek szárítottak, így koncentráltan van benne jelen a cukor, ami a magas vércukorszinthez vezet, és emiatt az inzulin ingadozásához. Mitöbb, számos ilyen gyümölcsöt borítanak be feleslegesen növényi olajjal, ami csak plusz kalóriákat ad hozzá az amúgy egészséges snackhez.
Ezt edd helyette: Válassz inkább olyan aszalt gyümölcsöket, amelyek 100%-ban szulfát mentesek, emellett pedig nem tartalmaznak hozzáadott cukrokat.
13. Lapka sajtok
Egészségtelen összetevők: nátrium-citrát és foszfát
Ez a kis sajttégla, amely a tejtermékek közt található a szupermarketekben több, mint egy előre becsomagolt sajt, ugyanis tele van hozzáadott anyagokkal. Bár a gyártók gyakran választják színezékként a sárga színt, hogy természetes hatást keltsen, de ez azonban megtévesztő, ugyanis a sok adalékanyag amit hozzáadnak, igen káros a szervezetünkre nézve. A nátrium-citrát könnyedén okozhat izomgörcsöket, ezen kívül pedig nincs jó hatással a vesénkre sem. Nátrium-foszfátot is tartalmaz, amely a húsok és tejtermékek kristályosodását akadályozza meg, ami a csontok demineralizációjához, oszteoporózisához, és a vese egészségi állapotának fokozott romlásához vezethet.
Ezt edd helyette: Ha nem tudod leküzdeni a sajt iránti vágyat, válassz inkább valamilyen organikus sajtot, amelyek mesterséges színezék- és hozzáadott adalékanyag-mentes. Ha kíméletes akarsz lenni a testeddel, válaszd a jó öreg chedárt, vagy a parmezánt, ugyanis ezek rendelkeznek a legalacsonyabb laktózszinttel, ami az emberek 75 százalékának problémát jelent, ugyanis az emberek nagyrésze nem tudja megemészteni teljesen.
14. Teljes kiőrlésű kenyér
Egészségtelen összetevők: cukor, finomított búzaliszt
Ne tévesszen meg a teljes kiőrlésű szöveg a kenyérzacskókon, amelyek általában hatalmas betűkkel vannak ráírva, ugyanis ezeknek a kenyereknek gyakran csak bizonyos része teljes kiőrlésű. Ha csak nem szerepel a zacskón, hogy 100 %-ban teljes kiőrlésű, jobb, ha elolvassuk az apróbetűs részt is. Sokszor ezek a kenyerek több cukrot is tartalmaznak, ugyanis az emberek még mindig együtt keresik az „egészséget” a fehér kenyerek „édes” ízével.
Ezt edd helyette: Ha az egészséges címkénél szeretnél maradni, azokat a kenyereket keresd, amelyeken megtalálod a „100%-ban teljes kiőrlésű gabonából készült” feliratot.
15. „Csokoládéval” bevont édességek
Egészségtelen összetevő: poliszorbát 60
Ez az anyag széles körben elterjedt az élelmiszeriparban. Nagy mennyiségben tartalmaz pálma olajat. Gyakran helyettesítik vele a tejtermékeket pékárukban, ugyanis nem tud megromlani. Általában 1,4 dioxánnal szennyezett, amely az állatokban rákos megbetegedéseket okoz, bizonyos farmakológiai és toxikológia vizsgálatok pedig azt mutatták, hogy az emberi daganatos megbetegedésekkel is kapcsolatban áll.
Ezt edd helyette: Ha nagyon édesszájú vagy, azt ajánljuk, olyan édeséget válassz, amely valódi csokoládéval (lehetőleg ét) van bevonva.
16. Üveges uborka
Egészségtelen összetevők: poliszorbát 80, yellow 5, nátrium-benzoát
Mind tudjuk, az uborka zöld. Éppen ezért mi sem értjük, miért gondolja néhány cég, hogy sárga színezéket kell adnia a savanyú uborkához. Sok ilyen savanyúság tartalmaz poliszorbát 80-at, ami a diétás fagylaltok összetevője szokott lenni, és bizonyítottan rákkeltő hatása van. Sokszor megtalálható az összetevő listán a nátrium-benzoát is, amely kutatásokkal alátámasztva károsítja a mitokondriumot, a sejtek „erőművét”.
Ezt edd helyette: Ha szánunk egy kis időt a keresgélésre, rövid időn belül találhatunk olyan savanyúságokat, amelyek adalékanyag mentesek, vagy BIO savanyúságok. Sokkal jobban járunk velük.
17. Rágógumik
Egészségtelen összetevők: cukor alkoholok, mesterséges édesítők, szorbitol
A rágógumik nagy része nem megemészthető, és elég sok cukoralkohol és mesterséges édesítőszer van bennük. Mindkettőről kimutatták, hogy puffadást, és egyéb bélrendszeri panaszokat okozhatnak. Különösen a szorbitol tűnik ki a listából, ugyanis ennek az anyagnak különösen nehéz az emésztése. És bár a többi emésztetlen cukoralkohol a vékonybélben kiváló előhely a baktériumok számára, így csak ezek is puffadást okoznak. Fontos megemlíteni, hogy sok rágó tartalmaz olyan adalékanyagot még, amelyek étvágygerjesztőek, így az éhség kialakulásához, ezzel együtt pedig a túlsúlyhoz is hozzájárulnak.
Ezt edd helyette: Ha mindenképp rágni szeretnél valamit, legyen az inkább napraforgó mag. Kiváló E vitamin forrás, amely a szervezet elsődleges antioxidánsa, emellett pedig tele van telítetlen zsírsavakkal is.
18. Zsírcsökkentett mogyoróvaj
Egészségtelen összetevők: cukor, hidrogénezett növényi olaj, nátrium
Ne hagyja magát becsapni, az alacsony zsírtartalmú mogyoróvajak egyáltalán nem egészségesek, mint valódi társaik. Nincs sok egészséges abban, amikor az amúgy kiváló telítetlen zsírokkal szolgáló mogyoróról leválasztják a zsírokat, és ezt cukrokkal és sókkal pótolják.
Ezt edd helyette: Hagyd ki a sok sót és cukrot az étrendedből, és ehelyett egyél inkább rendes, valódi mogyoróvajat. Valójában a mogyoróvajat otthon is könnyedén ellehet készíteni: egy kis mogyorót beledobunk a turmixgépbe, hozzáadunk egy kevés olajat vagy mézet, és ezt összeturmixoljuk.
19. Vega burgerek
Egészségtelen összetevők: mesterséges aromák, dinátrium-inozinát és karamell színezék
Amikor vega burgert fog az ember, meg kell találnia a legjobb, szilárd helyettesítőjét a valódi marhahúsnak. Sajnos ez sokszor nem olyan egyszerű megoldást ad, mint azt a legtöbben gondolják. A vega húsok általában tele vannak megkérdőjelezhető anyagokkal, például mesterséges aromákkal, dinátrium-inozináttal, amely étvágygerjesztő hatással bír, így mégtöbbet eszik az ember ezekből az amúgy sem egészséges ételekből. Nem is beszélve a rákkeltő színezékekről.
Ezt edd helyette: Inkább állj neki otthon csinálni magadnak egy jó, valódi húsból készült burgert, így ha a hozzávalók jó minőségűek, egy adalékanyag mentes, isteni finom burger lesz a vacsi otthon.
20. Gyors zabkása
Egészségtelen összetevő: cukor
A zabpehely önmagában igen ártatlan étel, azonban a zacskós vagy bögrés zabkásák már nem annyira. Ezek általában tele vannak cukorral és mesterséges adalékanyagokkal. Egy ilyen adag zabkása gyakran 20-25 gramm cukrot is tartalmazhat, ami több, mint az ajánlott napi cukorbevitel 40%-a. És még nincs is dél!
Ezt edd helyette: Sok kalóriát spórolhatsz meg, ha az ízesített zabkásák helyett a natúr zabpelyhet választod. Ráadásul ehhez bátran lehet adni friss gyümölcsöket, magvakat, vagy fűszereket is.
A cikk egy 5 részes sorozat eleme, melyben 20-asával végigveszünk egészségtelen ételeket és helyettük egészségeseket javaslunk. A cikk többi része ezeken a linkeken érhető el:
Első rész – 1.-20. egészségtelen étel
Második rész – 21-40. egészségtelen étel
Harmadik rész – 41.-60. egészségtelen étel
Negyedik rész – 61.-80. egészségtelen étel
Ötödik rész – 81.-100 egészségtelen étel
A cikkek forrása az eatthis.com