1. Palackozott limonádé
Egészségtelen összetevők: cukor, yellow 5, fruktóz és kukorica szirup
Milyen jó is egy palack frissítő limonádé a boltok polcairól, nem? NEM... Ezek inkább szemetek. A nagy adag cukor mellett, ami bennük van, számos gyártó ad termékeikhez yellow 5 színezéket, ami bizonyítottan növeli a hiperaktivitást, és összefüggésben áll a vese károsodásával.
Ezt idd helyette: Sokkal jobb, ha inkább otthon facsarunk egy kis citromlevet, ezt pedig hozzáöntjük egy pohár friss vízhez. Garantáltan kevesebb benne a cukor, és a vesénket is kíméljük vele.
2. Tortákra való színes cukor
Egészségtelen összetevők: cukor, hidrogénezett növényi olaj, mesterséges színezék, karnauba viasz
Ismered azokat az illatos gyertyákat, amelyekbe szíved szerint beleharapnál, amikor érzed az illatát? Nagyjából azokat eszed, amikor a fagylatod vagy a tortádat megszórd ezekkel a színes, hosszúkás cukrokkal. Ezek a kis díszítésnek szánt valamik alig többek, mint cukor, hidrogénezett növényi olaj, egy lapátnyi mesterséges színezék, és viasz. Akárcsak a színes kis gyertyák.
Ezt edd helyette: Sokkal jobb, ha inkább egy kis mandulát, vagy pedig természetes kakaót adsz a fagylalthoz, így nem csak a fentebb említett egészségtelen listát spórolod meg, de antioxidánsokhoz és egészséges rostokhoz is juttatod a szervezeted.
3. Koktélcseresznye
Egészségtelen összetevők: kén-dioxid, kalcium-klorid, nátrium-benzoát, kálium-szorbát, magas fruktóztartalmú kukoricaszirup, red 40
Keverj össze néhány tartósítószert, kukoricaszirupot, egy kis színezéket, és már szinte kész is. A vibráló árnyalatáról és zavarba ejtő ízéről híres desszertnek nincs helye egy egészséges étrendben. Akár három évig is elállhatnak ebben a fruktózzal teli lében anélkül, hogy lejárna a szavatosságuk: ez egy kicsit taszító tény.
Ezt edd helyette: Ahelyett, hogy egy ilyen kémiai csodát fogyasztanál, szerezz inkább a természetből valódi cseresznyét. Rengeteg mesterséges ízesítőtől és tartósítószertől kíméled így meg magad, ráadásul vitaminokhoz is juttatod a szervezeted.
4. Gyümölcs joghurtok
Egészségtelen összetevők: cukor, karragén
Az a sok mosolygós modell, aki reklámozza ezeket a termékeket nyilvánvalóan nem nézte meg a termékük összetevőinek listáját. Sajnos általában ezek a joghurtok igen kevés gyümölcsöt tartalmaznak. Emiatt a rost is kevés bennük, ráadásul a magas cukortartalom biztosan gondoskodik a vércukorszint megemelkedéséről. És a szín? Természetesen nem a gyümölcsből vannak. Azok általában csak gyümölcs koncentrátumok, amikkel megszínezik a joghurtokat. ÉsEmellett van itt egy másik anyag, amire illene odafigyelni, ez pedig a karragén. Kutatások alapján bizonyosodott, hogy a karragén hozzájárul bizonyos gyomorpanaszokhoz.
Ezt edd helyette: Nem kell minden joghurtnak lekerülnie a listáról azért, mert egészségtelenek. Ez nem igaz, a cukrozatlan, valódi joghurtok valójában nagyon egészségesek. Tele vannak élő flórával, amelyek jó hatással vannal bélrendszerünkre. Ha felpuffasztanak a tejtermékek, akkor se kell aggódnod, ugyanis számos joghurtot lehet már találni a boltok polcain, amelyek kókusztejjel készültek, így nem kell lemondanod ezen finomságokról.
5. Dobozos kávék
Egészségtelen összetevő: cukor
Amikor egy dobozos kávéért nyúlsz a boltokban, valószínűleg jobban foglalkoztat, mennyi koffein van benne, és kevésbé, hogy mi is van benne még pontosan. Sajnos gyakran egy doboz kávéban több cukor van, mint amennyi a teljes napi szükségletünk lenne. Meglepő, de a Starbucks 270 ml-es frappuchinója dobozonként 32 gramm cukrot tartalmaz. És ez még nem minden, sokszor a dobozos kávék csupán fele annyi koffeint tartalmaznak, mint valódi, hosszú kávé rokonaik.
Ezt idd helyette: Bölcs döntés, ha egy bolti kávé helyett inkább gyorsan, otthon főzünk le egyet. Ha nagyon sietünk, akkor is el tudjuk vinni magunkkal. Bizonyosan kevesebb cukrot fog tartalmazni, még akkor is, ha hozzáadunk 1-2 kávéskanállal reggel. Ezen kívül a mesterséges adalékanyagokat is megspóroljuk, és meg koffeinből is több van benne.
6. Szörpök
Egészségtelen összetevők: szukralóz, aceszulfám-kálium, propilén-glikol, yellow 5, yellow 6
Ha valami ízt szeretnénk varázsolni a vizünknek, inkább ne a bolti szörpökhöz nyúljunk. Eze gyakran tartalmaznak propilén-glikolt, amely tartósítószer, sűrítőszer, és emulgálószer. Ezt az anyagot használják a repülőgépek jégmentesítésére, lágyításra a poliészter gyanták előállításánál, és elektromos cigarettáknál. Gyakran találni ezekben készítményekben aceszulfám-káliumot, amihez bizonyítottan köthető a felesleges súlygyarapodás, és számos anyagcsere zavar is.
Ezt idd helyette: A szörpök helyett vágj inkább néhány szelet gyümölcsöt a poharadba, és máris mehet rá a frissítő, jéghideg víz. Mennyivel jobban esik egy meleg nyári napon, nem?
7. Mirelit halrudak
Egészségtelen összetevő: nátrium-tripolifoszfát (STPP)
A mirelit halak nedvességmegtartásának elősegítése és az olvadás során kilépő vízmennyiség csökkentése érdekében a gyártók nátrium tripolifoszfát fürdőben áztatják a halakat. Ez az anyag egy feltételezett neurotoxin, és bejegyzett peszticid. Ami meglepő, hogy a gyártók enélkül az anyag nélkül is feldolgozhatnák és forgalmazhatnák mirelit termékeiket, de ők mégis úgy gondolják, hogy ezzel hasznosabbak számunkra termékeik. A Nátrium-tripolifoszfát másik negatív mellékhatása, hogy növeli a testünkben a nátrium szintet, ami éppen ellensúlyozza a halak jótékony hatását a szív- és érrendszerre.
Ezt edd helyette: Európában, Kanadában és néhány más országban korlátozott az STPP megengedett szintje (0,1-0,5), de például Amerikában nincs ilyen jellegű korlátozás. Mindenhol fel kellene tüntetnie a gyártóknak, hogy „szárazon kezelt”, vagy pedig „nedvesen”. Ha ugyanis az van rajta, hogy „szárazon”, akkor azt biztosan nem mártották STPP-be.
8. Müzli szeletek
Egészségtelen összetevők: cukor, kukoricaszirup, szorbit, szójaolaj, BHT
A müzli szeletek a közhiedelemben összefüggnek az egészséges táplálkozással, azonban figyelembe véve a sok „szemetet”, mi benne van, nem igazán értjük miért. A cukor, kukoricaszirup és szorbit bizonyítottan hozzájárulnak a súlygyarapodáshoz, de a szója olaj és a széles körben betiltott, potenciálisan rákkeltő BHT csak tovább rontja a helyzetet.
Ezt edd helyette: Pár perces keresgéléssel és egy kis szerencsével találunk a boltok polcain olyan müzli szeleteket, amelyek nem tartalmaznak ilyen mesterséges adalékanyagokat, csak természetes összetevőket. Így nem kell beáldoznod az édességet egy egészségért.
9. Étkezést helyettesítő turmixok
Egészségtelen összetevők: magas fruktóz tartalmú kukoricaszirup, karamell színezék, karragén, mesterséges aromák
Ne feledjük, hogy ha pótolni akarunk egy étkezést valamilyen turmixszal, akkor nem csak a makro tápanyagokat, de a vitaminokat, ásványi anyagokat és rostot is pótolnunk kell, amit egyébként elfogyasztanánk. A vércukorszintünk ráadásul az egekbe fok menni a fruktóz tartalomtól és maltodextrintől. Nem is beszélve a rákkeltő mesterséges színezékekről. Ezeknek a turmixoknak inkább a kukában a helye, mintsem az asztalon.
Ezt idd helyette: Ne próbáljunk teljes étkezéseket turmixokkal helyettesíteni. Inkább arra fordítsuk az energiánkat, hogy rendszert tudjunk vinni az étkezéseinkbe, és ha sietős a napunk, legalább 1-1 fehérjedús snacket vigyünk magunkkal a turmixok helyett. Ha mindenképpen fehérjeturmixot innánk tegyünk bele tojásfehérjét, mandulát, banánt vagy pisztáciát.
10. Light vaj
Egészségtelen összetevők: szójabab olaj, pálma olaj, mono- és digliceridek
A magas omega 6 zsírsavakat tartalmazó olajok, mint például a pálma olaj hozzájárulnak olyan problémák kialakulásához, mint a gyors súlygyarapodás, vagy akár depresszió. A pálma olajban sok a telített zsír, amely növeli az LDL koleszterin szintet, amely károsítja érrendszerünket. Ha a light termékeket választjuk a normális vajjal szemben, mono- és diglicerideket is beviszünk a testünkbe, amelyek transzzsírrá alakulnak. Amikor csak lehet, kerüljük őket!
Ezt edd helyette: Válassz inkább egyszeresen telítetlen zsírokat tartalmazó olajokat, például olíva olajat, és növeld azon magvak bevitelét, amelyekben szintén találhatóak telítetlen zsírok, például lenmag, vagy mandula.
11. Saláta öntet
Egészségtelen összetevők: magas fruktóz tartalmú kukorica szirup, szójabab olaj
Tudtad, hogy a legtöbb salátaöntetből két evőkanál annyi cukrot tartalmaz, mint egy csokis fánk? Kutatások alátámasztották, hogy a magas fruktóz tartalmú kukoricaszirup növeli az étvágyat, és hozzájárul a kettes típusú cukorbetegség kialakulásához. Nem minden öntet van tele cukorral. Sok öntet inkább zsírral van megpakolva. Sok ilyen olaj van, amelyeknél kettő evőkanál már annyi zsírt tartalmaz, mint a napi zsírszükségletünk 30 %-a. Ami rontja a helyzetet, hogy ezek gyakran szójabab olajból vannak, amelyeknek szintén bizonyított étvágygerjesztő hatásuk.
Ezt edd helyette: Olívaolaj, balzsamecet, citromlé, méz, mustár. Ez csak néhány az összes olyan összetevőből, amelyek általában megtalálhatóak a konyhában, és sokkal kevésbé károsak a szervezetünkre.
12. Gyümölcskoktélok
Egészségtelen összetevők: magas fruktóz tartalmú kukorica szirup
Azért, mert nincsenek tele alkohollal, még nem jelenti, hogy egészségesebbek lennének, mint egy túlméretezett margarita. Valójában ezekben a rostnélküli gyümölcslevek a magas fruktóz tartalom miatt talán rosszabbak is lehetnek. Ráadásul a csomagoláshoz használt BPA könnyen vezethet endokrin problémákhoz és elhízáshoz.
Ezt edd helyette: Csak egyél szimplán gyümölcsöt, sokkal egészségesebb, nincs tele mesterséges cukorral, több benne a rost, nincs BPA-ba csomagolva, és remélhetőleg nem ül éveken át a polcon.
13. Protein szeletek
Egészségtelen összetevők: cukor, mesterséges ízesítők, karamell színezék, poliszorbát 60
Azt mondják, a fitt test ára 70 %-ban étkezés, és 30 %-ban mozgás. Sajnos a legtöbb fehérjeszelet 100 %-ban szemét. A cukor, a rákkeltő színezék és a poliszorbát 60 emulgálószer -amely más összetevőkkel kombinálva veszélyes vegyületeket képes létrehozni – inkább egészségkárosító hatást vált ki, emiatt a legtöbb fehérje szelet nem egy egészséges harapnivaló. Ha azt gondolod, hogy a cukormentes változatok jobbak, sajnos csalódást kell okoznunk. A mesterséges édesítőszerek szoros kapcsolatban állnak a súlygyarapodással, így inkább azt javasoljuk, ne fogyassz fehérje szeleteket.
Ezt edd helyette: A fehérje utántöltése egy edzés után nem feltétlen jelenti a cukrok és tartósítószerek feltöltését is. Egy marék mandula, egy darab sajt, vagy egy főtt tojás szintén segíthet az edzés utáni regenerációban.
14. Ízesített rizs
Egészségtelen összetevők: digliceridek, szilárd kukoricaszirup
Lehet, hogy Uncle Ben bácsi mégsem olyan jó arc? Ben bácsi chedarr brokkoli ízű rizse például tele van digliceridekkel, amelyek transzzsírrá alakulnak a testünkben. Még furcsább a kukoricaszirup és édesítők jelenléte, amelyek inkább desszertekre jellemzőek, de persze itt is előfordulnak, csak hogy elrontsák az egészséges részt.
Ezt edd helyette: Ahelyett, hogy ilyen egészségtelen, tartósítószerekkel teli rizsekre költöd a pénzt, válaszd inkább az olcsóbb és egészségesebb változatot: főzz egy adag barnarizst. A barnarizs tele van rosttal, és a glikémiás indexe is alacsony. Amerikában étrendekkel, amelyek nagy arányban tartalmaztak barnarizst sikeresen segítettek cukorbetegeken. Ha nem rajongasz az ízesítetlen rizsért, próbáld ki, hogy egy kis húslevessel ízesíted, vagy néhány antioxidánsokban gazdag fűszerrel. (pl bors és kurkuma)
15. Cukormentes lekvárok
Egészségtelen összetevő: mesterséges édesítők
Bár valamilyen szinten az édesítőszerekkel kordába lehet tartani a vércukorszint ingadozást, ezek a lekvárok általában szukralózzal vannak ízesítve, amelyek gyakran csak növelik az étvágyat. Ráadásul nem csak a túlsúllyal, de a rossz minőségű alvással és bélrendszeri problémákkal is összefüggésbe hozták a szukralózt.
Ezt edd helyette: Sokkal jobb megoldás, ha természetes mogyoróvajat kenünk a szendvicsünkre ezen lekvárok helyett, és gyümölccsel, például banánnal vagy eperrel ízesítjük. Hasonló ízvilágot fogsz kapni, de egy sokkal egészségesebbet. Nem feltétlenül kell mogyoróvajat használnod, ugyanis dióvajjal is hasonló eredményeket érhetsz el.
16. Cukormentes csokik
Egészségtelen összetevők: szukralóz, maltit
Nincs azzal semmi baj, ha az ember néha megkóstol egy-egy csokit de ne használjuk mankóként a cukormentes csokoládékat. A gyártók gyakran olyan cukoralkoholokkal, és mesterséges édesítőkkel helyettesítik a cukrot, mint a szukralóz vagy maltit, amelyek bizonyítottan rossz hatással vannak a testünkre és nagyobb mennyiségben hashajtó hatásuk is van.
Ezt edd helyette: Ha egy kis édességet ennél, de nem akarsz sem a mosdóba rohangálni, sem a cukros csokit enni, a legjobb döntés, ha valamilyen gyümölcsöt választunk magunknak. Tele vitaminokkal és rosttal, még hálás is lesz érte a szervezetünk.
17. Bab püré
Egészségtelen összetevők: sertészsír, hidrogénezett zsír
Köztudott, hogy a bab jó hatással van a szívre, mindaddig amíg nem adunk hozzá hidrogénezett zsírokat. Ha védeni szeretnénk a szívünket és érrendszerünket, jobb, ha levesszük az otthoni menüből a bab pürét.
Edd ezt helyette: Ha babot választunk, mindig válasszuk a BIO babot, amely egy sokkal jobb alternatíva. Pürésítés helyett szintén jobb döntés, ha inkább megfőzzük, és csinálunk belőle egy igazi fő ételt, mint például egy bableves.
18. Csirke nuggets
Egészségtelen összetevők: digliceridek, red 40, karragén
Bár a csirke nuggetsek csirkével kezdődnek, gyakran tartalmaznak számos egyéb, nem túl egészséges összetevőt is, a digliceridektől kezdve a red 40-en át a karragénig. Ezek az anyagok segítenek abban, hogy a sok nap/hét után amíg a fagyasztóban álltak, egy vállalható állagú csirkefalatot kapj, ne pedig egy olyan változatot, amit inkább meg sem ennél. És ne gondold, hogy ha a gyorséttermek helyett a boltban veszed meg, akkor jobban jársz. Nagyjából azokban is benne lesznek pontosan ezek a mesterséges adalékanyagok.
Ezt edd helyette: Házias csirke, kockára vágva, bepanírozva, be a sütőbe, és kész is. Voila! Házi készítésű, egészséges csirke nuggetsek. Egyenesen otthonról! Garantáltan egészségesebb választás.
Legegészségtelenebb amerikai ételek amelyeket megéri elkerülni
Eddig olvashattál arról, melyek a legegészségtelenebb ételek, amelyeket érdemes elkerülni. Tekintve, hogy Magyarországon is egyre népszerűbbek az amerikai ételek és nassolnivalók, egyre több amerikai élelmiszer bolt nyílik itthon. Összeszedtünk néhány olyan terméket, amelyeket szinte bármelyik ilyen boltban megvehet, hogy lássa, mik azok, amiket jobb, ha inkább elkerül. Jogi okokból a konkrét márkaneveket általános definíciókkal helyettesítettük.
19. Ömlesztett sajtok és krémsajtok
Egészségtelen összetevők: nátrium-foszfát és repceolaj van a legtöbben
A fő gond csak ennyi: az nem sajt, ami benne van. Bár gyakran folyékony aranynak nevezik, igencsak hosszú ennek a szósznak az összetevő listája. Többek között tartalmaz nátrium-foszfátot és repceolajat is, így ezt jobb inkább elkerülni. Gondoljuk csak végig, menyire bizalomgerjesztő, hogy egy ilyen sajtos étel hónapokig állhat "gond" nélkül.
Ezt edd helyette: Sokkal jobb, ha ehelyett inkább igazi sajtot választunk, amelyet hasonló állagúra megtudunk olvasztani. Garantáltan egészségesebb, és jobb lesz a testünknek.
20. Tortillahoz, mártogatós sajt
Egészségtelen összetevők: yellow 5, 6
Bár ebben a termékben némileg már van jelenléte a sajtnak, olyan sok egyéb, ijesztő és mesterséges adalékanyag van hozzáadva, (például repceolaj, nátrium-foszfát, vagy yellow 5 és 6) hogy inkább kerüljük el.
Ezt edd helyette: Miért ne készítenéd el ennek az otthoni változatát, vagy akár egy guacamolet? Közismert, hogy az avokádó csökkenti a koleszterinszintet, ehhez pedig elég csupán olvasztott sajtot adni. Egyszerű, és sokkal egészségesebb.
A cikk egy 5 részes sorozat eleme, melyben 20-asával végigveszünk egészségtelen ételeket és helyettük egészségeseket javaslunk. A cikk többi része ezeken a linkeken érhető el:
Első rész – 1.-20. egészségtelen étel
Második rész – 21-40. egészségtelen étel
Harmadik rész – 41.-60. egészségtelen étel
Negyedik rész – 61.-80. egészségtelen étel
Ötödik rész – 81.-100 egészségtelen étel
A cikkek forrása az eatthis.com